cum se realizeaza sigiliile de ceara

Cum se realizeaza sigiliie de ceara?

Cum se realizeaza sigiliie de ceara?

Dragii nostri, 

Echipa fluturas.net doreste sa va impartaseasca din experienta ei, ponturi legate de utilizarea pistolului de ceara si a sigiliilor de alama pentru ca rezultatele sa fie cele pe care vi le doriti!

In primul rand, aveti nevoie de un pistol care sa nu incalzeasca ceara foarte tare. Noi am testat mai multe modele, mai ieftine si mai scumpe, dar cu cea mai mare sinceritate va spunem ca ne-am oprit la pistolul albastru, cu buton ON/OFF, pe care vi-l recomandam si voua. Acest pistol ne da posibilitatea sa controlam mult mai bine temperatura si este mai practic pentru ca renuntam la miscarea repetitiva de a-l scoate destul de des din priza, pentru a evita supraincalzirea.

Noi ne-am achizitionat acest model de pistol pentru fiecare culoare cu care lucram pentru ca altfel risipim foarta multa ceara. Pana se curata culoarea ramasa in pistol, dar si ca noua culoare sa ramana clara, pierdeti timp si resurse...

Cum functioneaza?

Pistolul vine in ambalajul lui original. Desi, suportul nu vine montat, recomandam sa il atasati pistolului, deoarece aveti nevoie de sustinerea lui cand il puneti deoparte pentru a realiza sigiliile. Dupa binecunoscuta actiune de punere in functiune, respectiv introducere in priza si activarea butonului On, puneti batonul de ceara cu care doriti sa lucrati si lasati pistolul sa se incalzeasca pret de aproximativ 2 minute. Puteti sa impingeti cate putin batonul de ceara ( dupa aproximativ 1:30), dar nu incercati sa fortati pistolul, deoarece in momentul in care ceara s-a incalzit suficient, aceasta va iesi singura. Daca sunteti multumiti de modul in care curge ceara (recomandam sa nu o lasati sa fie subtire), atunci puteti sa incepeti sa puneti cantitatea dorita (actionati pistolul de 2, 3 ori) pe hartie de copt daca doriti sa le lipiti ulterior sau direct pe plic, daca doriti ca acestea sa se rupa pentru a accesa continutul plicului. Sigiliie de ceara se pot lipi cu banda dublu adeziva, pe partea cea mai ingusta a V-ului pe care il are plicul. Acesta va acoperi putin si din partea inferioara a plicului, asttfel ca va da senzatia de plic inchis, sigilat.

In momentul in care aveti o comanda substantiala de sigilii de ceara, daca aveti mai multe sigilii de alama cu acelasi model o sa va fie mult mai usor! Daca aveti doar unul si numarul de sigilii pe care trebuie sa il executati va fi mare, atunci va recomandam sa ii raciti putin partea de alama cu un cub de gheata sau cu altceva rece (sa nu uitati sa stergeti surplusul de apa)!

Ce se intampla daca ceara este prea subtire?

Ceara lasata prea mult sa se incalzeasca poate fi, in functie de culoare, usor transparenta, ii controlati mult mai greu forma rotunda si in plus, nu va avea efectul pe care vi-l doriti.

Cate sigilii ies dintr-un baton de ceara?

Din experienta noastra se realizeaza cam 10-12 sigilii, desi furnizorul spune ca undeva intre 14-16 bucati. Echipa noastra a realizat multe sigilii, clientii nostri care au primit mostrarul de ceara al fluturasului, pot confirma ca sigiliile ies frumos, culorile sunt placute si se combina foarte bine cu plicurile.

In curand vom reveni cu un filmulet sa va convingeti si voi ca este distractiv si deloc complicat sa faceti sigilii!

Daca insa nu va convingem, cereti fluturasului o oferta de pret pentru numarul de sigilii pe care vi-l doriti si echipa noastra le va realiza pentru voi!

!Sa recapitulam impreuna la ce trebuie sa fim atenti cand lucram cu ceara:

-calitatea si cantitatea de batoanelor de ceara de care avem nevoie

-timpul de incalzirea a batoanelor de ceara

-sa ne pregatim materialul pe care vom aplica sigiliile

-sa fim atenti la modul de lucru

-sa nu combinam culorile de ceara daca ne dorim o singura nuanta

Va lasam si linkurile la care gasiti produsele noastre:

Click aici pentru a vizualiza categoria "Ceara"

Click aici pentru a vizualiza categoria "Sigill de Alama"

Click aici pentru a vizualiza produsul "Pistol Ceara cu ON/OFF"